Başka inançlar için "din" ifadesini kullanmak, "Allah katında tek din İslam'dır." ayetine zıt değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allah katında din İslam'dır." ifadesindeki "din" hak din anlamındadır. Dinler çeşitlidir. Hak din ise İslam'dır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de de batıl inanışlar için din kelimesi kullanılmıştır.

"Sen, onların dinlerine uymadıkça, Yahudi ve Hıristiyanlar senden kesinlikle hoşnut olacak değillerdir."(Bakara, 2/120)

"Ey Kitap Ehli, dininiz konusunda taşkınlık etmeyin, Allah'a karşı gerçek olandan başkasını söylemeyin. Meryem oğlu Mesih, İsa ancak Allah'ın elçisi ve kelimesidir."(Nisa, 4/171)

Bu ayeti kerimeler gibi bir çok ayette de batıl inanışlar için din ifadesi kullanılmıştır.