Bayram ve cenaze namazlarındaki tekbirlerde ellerin kaldırıp kaldırılmayacağına dair hadis var mıdır?

Soru Detayı
1. Bayram namazında her ziyade tekbirde ellerin kalkacağına dair hadisi delil?... 2. Cenaze namazında sadece ilk tekbirde ellerin kalkacağına (ziyade tekbirlerde kalkmayacak) dair hadisi delil?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Bayram namazlarındaki tekbirler mezheplere göre farklıdır. Bu konuda ibn Mes'ud'dan şöyle bir rivayet vardır:

"İmam namaza başlamak için önce bir tekbir alır, bundan sonra da üç kere tekbir alır, sonra kıraatta bulunur. Sonra tekbir getirip rükuya varır. Sonra secdeye varır. Sonra kalkar, sonra kıraatte bulunur, sonra üç kere tekbir getirir. Sonra tekbir alıp rükuya varır. Sonra ikinci rekâtı selama kadar tamamlar." (Bu hadisi tahavi el-Asar'ında rivayet etmiştir.)

Not: Rivayette ellerin durumu belirtilmemiştir.

Cevap 2:

Ebû Hüreyre'den rivayet edildiğine göre,

"Peygamber (asm), Necâşî'nin vefat haberini öldüğü gün vermiş, ashabını namazgâha çıkartarak saf bağlatmış ve dört defa tekbir almıştır." (Buhârî, Müslim),

Not: Burada da yine ellerin durumu belirtilmemiştir.