Bediüzzaman Hazretleri nurdan, ateşten, ışıktan,.. seyyal ve latif maddelerden hayat ve ruh sahibi varlıklar yaratıldığını ifade ediyor; ilgili ayet ve hadisler var mıdır?

Soru Detayı

- Bediüzzaman Hazretleri nurdan, ateşten, ışıktan, zulmetten, havadan, sesten, kokudan, kelimelerden ve elektrik gibi seyyal ve latif maddelerden hayat ve ruh sahibi varlıklar yaratıldığını ifade etmektedir.

- Buna delil olacak ayet ve hadisler var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislerde böyle bir bilgiye rastlayamadık. Yalnız, meleklerin nurdan yaratıldığına dair sahih rivayetler vardır: Müslim’in sahihinde aktarıldığına göre Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Melekler nurdan; cinler dumansız ateşten/alevden; insanlar ise size anlatıldığı gibi (topraktan) yaratılmıştır.”(Müslim, Zühd  10/h. no: 2996).

Bediüzzaman Hazretleri ise, meleklerin farklı maddelerden yaratıldığını anlatırken, akli bir gerekçeye yer vermiştir. Şöyle ki:

 “Madem Allah, çok kesif, adi maddelerden -bilmüşahede- ruh sahibi canlılar yaratıyor, elbette nur gibi, esir gibi ruha yakın ve münasip olan diğer bazı latif, ince, seyyal/akıcı maddeleri hayatsız, camit, şuursuz bırakmaz. Bilakis, nurdan, ateşten, ışıktan, zulmetten/karanlıktan, sesten, kokudan, hatta esir maddesinden, elektrikten, hatta manalardan, havadan, hatta kelimelerden canlı, şuur sahibi varlıkları yaratır ki, onların bir kısmı, melek, bir kısmı ruhanî bir kısmı cin taifesindendir.” (bk. Sözler, Yirmi Dokuzncu Söz, Birinci Esas).