Benden bağışlanmayı talep ettikleri müddetçe, ben de onları affetmekten ayrılmayacağım ifadesi hadis mi?

Soru Detayı

- İnternette son 7, 8 senedir dolaşan ve Allah Teala ile şeytan arasında geçtiği şeklinde ifade edilen aşağıdaki söz bir hadis midir, ayet midir?
- Varsa kaynak nedir?
​Şeytan dedi ki: "YA RABBİ sana yemin ederim ki Ruhları bedenlerinde oldukları müddetce kullarını saptırmaktan ayrılmayacağım.." RABBI de şöyle buyurdu: "İzzetime ve celalime yemin ederim ki, onlar benden bağışlanmayı talep ettikleri müddetçe Ben de onları affetmekten ayrılmayacağım."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu söz bir hadistir. Bunu bize haber veren, Allah’ın izniyle ve bildirmesiyle Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'dir.

İlgili hadis şöyledir:

إنَّ الشيطانَ قال: وعِزَّتِك يا رب، لا أَبرحُ أُغوي عبادَك ما دامت أرواحُهم في أجسادهم، قال الربُّ: وعِزَّتي وجَلالي لا أزال أغفرُ لهم ما استغفروني

"Şeytan: 'Ya Rabbi! Senin izzetine yemin ederim ki ruhları bedenlerinde oldukları sürece, kullarını saptırmaya devam edeceğim.' Rabbimiz de şöyle buyurdu: 'İzzetime ve celalime yemin ederim ki onlar benden bağışlanmayı talep ettikleri sürece, ben de onları affetmeye devam edeceğim.'" (Müsned, 3/29, 41; Ebu Yala, hadis no: 1399)

Nureddin Heysemi bu hadis rivayetiyle ilgili iki senedin sahih olduğunu belirtir. (bk. Mecmeu’z-zevaid, no: 17522)

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, İblise ve iblisleşmiş olanlara uymamaktır, ihlas ile imanda, ibadetleri yerine getirme ve günahlardan sakınma konusunda ihlasla devam etmektir. Böylece şeytanın ve şeytanlaşmış kimselerin zararından korunmuş oluruz.

Ancak bir şekilde hata eder, günaha girer, şeytana uyarsak, Allah’ın rahmeti, bağışlaması ve affı sınırsızdır, her zaman geçerlidir, derhal tövbe etmeliyiz.

İşte Rabbimiz “Ben de onlar benden bağışlanma diledikleri sürece günahlarını bağışlayıp duracağım.”  buyurarak, rahmetinin ne kadar geniş olduğunu bildirmiştir.

Allah, yapılan tövbeleri kabul eder ve dilerse bütün günahları bağışlar. Bu müjdeyi haber veren bir ayet meali şöyledir:

"(Tarafımdan onlara) de ki: Ey nefislerine karşı aşırı giden kullarım, Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü, O, çok esirgeyen, çok bağışlayandır." (Zümer, 39/53).