Benzer ürün yapıp satmak kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Bir markanın bir ürününü ben inceleyip tamamen kendim o ürünün benzerini yapsam, üzerine de onu yapan markayı yazmayıp kendi markamı yazsam caiz olur mu?
- Ayrıntı vermek gerekirse, bir mobilya üreticisi olarak, bazı marka mobilya üreticilerinin tasarımları çok hoşuma gidiyor. O tasarıma çok benzer bir tasarım yapsam ve kendi firmam adına satsam uygun olur mu?
- Ya da bir elbise üreticisi veyahut bir terzi, başka bir gömlek markasının sıra dışı tasarımına benzer bir ürün yapıp, kendi markası ile satabilir mi?
- Yahut hediyelik bir eşyanın benzerini yapıp satsam caiz olur mu?
- Kul hakkına girer miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanların beğendiği, alma ve kullanmada tercih ettiği bir firmanın ürünlerinin benzerini yapmak ve satmak, üzerine kendi markanızı yazmak şartıyla caiz olur.