Bile bile içki içen vefat ederse, intihar mı olur?

Soru Detayı

- İçki içen adama doktor, bırakacaksın, dese adam da içmeye devam edip ölse, intihar mı etmiş olur?
- Çünkü doktor içmeyeceksin diyor ve içmeye bile bile devam ediyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da intihar etmek şöyle dursun, ölümü temenni etmek bile uygun görülmemiştir. Rahmet Peygamberi (asm) bu hususa,

 “Sizden hiçbiriniz başına gelen bir sıkıntıdan dolayı ölümü istemesin. Mutlaka bir temennide bulunacaksa (bari) şöyle desin:

‘Allah’ım! Hayat benim için hayırlı olduğu sürece benim ömrümü uzat, benim için ölüm hayırlı ise canımı al.’” (Buhârî, Merdâ, 19)

hadisiyle dikkat çekmiştir.

Bununla birlikte Yüce Allah’ın emanet olarak lütfettiği hayatı onun razı olmadığı bir tarzda sonlandırma anlamına gelen intihar eyleminin salim akılla gerçekleştirilemeyeceği de açıktır.

Ancak bahsedilen durumda kişinin intihar niyetiyle mi yoksa alışkanlık nedeniyle mi içkiye devam ettiği bilinmediğinden, hakkında intihar hükmü verilmesi doğru değildir.