Bilim camiasının "Akıllı Tasarım"ı çöp bilim olarak değerlendirmesinin sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeyden önce şunu ifade etmek gerekir ki, "Akıllı Tasarım"ı "çöp bilim" olarak değerlendirenler, bilim camiası değil, Allah’a inanmayan ateist felsefe taraftarlarıdır.

“Akıllı Tasarım” görüşü, yaratılışçılar tarafından gündeme getirilmiştir. Konunun özeti; her şey belirli bir plan ve programa göre bir yaratıcı tarafından yaratılmıştır. Gelişigüzel ve tesadüflerin eseri olamaz. Zira, bir eser varsa, mutlaka bir ustası olacaktır. Bir harf kâtipsiz, bir iğne ustasız, bir köy muhtarsız olmazken, şu muhteşem kâinat hiç sahipsiz olabilir mi?

Atomdan galaksilere kadar her şey, Allah’ın sonsuz kudret, irade ve ilminin eseridir.

Ateist evrimciler, bir yaratıcıyı kabul etmemektedirler. Onlar her şeyi tesadüf ve tabiatın eseri olarak kabul ederler. Bir yaratıcıyı kabul etmeyen bu felsefe taraftarlarının, "Planlı Tasarım" görüşünü çöp olarak adlandırmalarının hiçbir bilimsel değeri yoktur.

İman edenlerin yanında, onların ateizme dayanan felsefî görüşlerinin hükmü ise; “Dinsiz felsefe, hakikatsiz bir safsatadan ibarettir.” şeklindedir.