Bilmemek mazeret midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam geldikten sonra onu duyma, bilme, öğrenme imkânı bulunan bütün insanlar bununla yükümlüdürler.

Müslüman bir ülkede dini hükümleri bilmemek bir özür sayılmaz. (Zeydan, Veciz, s. 145)

"Müslümanım" diyen ve İslam ülkelerinde yaşayan insanların ise İslam’ı öğrenmeden ömür geçirmeleri büyük bir günahtır. Bunlar hem dinde cahil kalmanın hem de bu yüzden işledikleri günahların cezasını çekeceklerdir.

Dünya işlerinde uyanık olup dinle veya ahiretle alakalı meselelerde “Ben cahilim, bilmiyorum.” demek pek de kurtarıcı bir can simidi değildir.

Ancak Müslümanların bulunmadığı veya az olduğu gayrimüslim ülkelerde İslam’a yeni girmiş kimseler için bilmemek bir özürdür. Bunların da en kısa zamanda öğrenmeleri gerekir.