Bir bayanın babasının amca ve dayıları kendisine mahrem midir?

Soru Detayı
Bir bayanın babasının amcası kendisine mahrem midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının babasının amca ve dayıları kendisine mahremdir. Bu bakımdan onların elini öpmesi caizdir. Yanlarında başı açık durmasının da dinen bir sakıncası yoktur. El öpmenin ve başı açmanın caiz olması için, o kadına nikah düşmeyen kimseler olması gerekir. Eğer nikah düşen bir erkek ise, ellerini öpemez ve yanlarında başı açık duramaz.

Evlenme engelleri mutlak ve nisbi olmak üzere ikiye ayrılır. Birincisi, hiç bir şekilde ortadan kalkmayan sürekli engeller olup, bazı yakın nesep hısımları ile, evliliğe bağlı sıhri hısımlar ve süt hısımları bu gruba girer.

İkincisi, din ayrılığı, iddetli olma ve evli bulunma gibi engeller ise geçici ve nisbi olup, bu vasıflarda değişiklik meydana gelince engel kalkar. Mahrem sayılan nesep hısımları Kur'ân-ı Kerim'de şöyle belirlenmiştir:

"Size, annenizle, kızlarınızla, kız kardeşlerinizle, halalarınızla, teyzelerinizle, kardeş kızlarıyla, kızkardeş kızlarıyla, sizi emziren süt annenizle, süt kardeşlerinizle, eşlerinizin annesiyle, cinsî temasta bulunduğunuz karılarınızdan olan ve evinizde bulunan üvey kızlarınızla evlenmek haram kılındı. Eğer anneleri ile cinsî temasta bulunmamış iseniz onlarla evlenmenizde bir sakınca yoktur. Sulbünüzden gelen oğullarınızın eşleriyle evlenmeniz ve iki kızkardeşi bir arada almanız da haram kılındı. Cahiliyet devrinde geçen ise, artık geçmiştir. Şüphesiz ki Allah çok bağışlayan ve çok merhamet edendir." (Nisâ, 4/23).

Ayetteki kan hısımlarını dört maddede toplayabiliriz:

1) Ana, ananın anası, babanın anası ve yukarıya doğru bunların anaları,

2) Kız, oğul kızı, kızın kızı, oğlun kızının kızı ve aşağıya doğru bunların kızları.

3) Kız kardeş, kız kardeşinin kızı, erkek kardeşin kızı ve bunların aşağıya doğru kızları.

4) Halalar ve teyzeler. Ana ve babanın halaları ile teyzeleri de bu yasağın kapsamına girer. Yalnız zikrettiğimiz bu hala ve teyzelerin, amca ve dayıların hiçbirinin kızı ile evlenme yasağı bulunmaz.