Bir devletin, savunma amaçlı olarak, nükleer silah edinmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Şimdi birçok gelişmiş ülkenin nükleer silahları var. Amerika bunu japonyaya kullandı mesela.bu ülkeler islam ülkesi degil bizzat islam düşmanı ülkeler.
- Bazıları diyor islam kitle imha silahlarına karşı.E bunlarda bu silahlar var islam ülkelerinde yok islam ülkelerinde böyle silahlar olmadığı müddetçe bunların boyunduruğu altındalar çünkü tek atom bombası misal istanbulu yada ankarayı yok eder.Yani bizim de böyle silahlara sahip olmamız gerekmez mi dinen ters bir durum nasıl oluşur?
- Çünkü gavurda varsa biz de yapıp kullanmalıyız yoksa silah üstünlüğümüz hiç olmaz demi?
- Yani caiz olması gerekmez mi bunun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Onlara karşı kuvvetiniz (gücünüz) ne kadar yeterse ve bağlanan (savaş için beslenen) atlardan (hazırlayın)! Onunla Allah'ın düşmanlarını ve sizin düşmanlarınızı ve onlardan başka diğerlerini korkutun. Siz onları bilmezsiniz, Allah onları bilir. Allah'ın yolunda her ne infâk ederseniz, size vefa edilir (ödenir) ve siz zulmedilmezsiniz (haksızlığa uğratılmazsınız). (Enfal, 8/60)

Allah'ın ve müminlerin düşmanlarının zararını önleyecek, onların saldırı cesaretlerini kıracak güce sahip olmak Müslümanların vazifesidir.

Sulh isteyenler de cenge hazır olmalıdırlar, aksi halde karşı taraf sulh yapmaz, istila ve imha eder.