Bir insan doğru yolda olduğunu nasıl anlar?

Soru Detayı

- Bir insan "doğru yolda" olduğunu nasıl anlar veya nerden bilir?
- Bunun bir ölçüsü var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin doğru ve hak yolda olduğunun göstergesi, Allah’ın rızasına uygun olup olmadığına, Peygamberimizin (asm) ve müminlerin yolundan gidip gitmediğine bağlıdır.

Bu ölçüyü bize haber veren ayetlerden birinin meali şöyledir:

"Kendisine doğru yol açıkça belli olduktan sonra, Peygamber'den ayrılıp müminlerin yolundan başkasına uyan kimseyi, yöneldiğine döndürürüz ve onu cehenneme yaslandırırız. Orası ne kötü bir dönüş yeridir. (Nisâ, 4/115)

Şu hâlde bir kimse, iman ile hayatını hayatlandırdıktan sonra, farzlarla, vaciplerle ve elinden geldiğince sünnetleri yerine getirmekle o hayatı besleyecek ve güzelleştirecektir. Haramlardan, tahrimen mekruhlardan ve elinden geldiğince mekruhlardan sakınmakla da o hayatını koruyup muhafaza edecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ölçü, Allah ve Resulüne itaat etmekle beraber, müminlerin yolundan gitmenin gerekli olmasıdır. Bu da dünya Müslümanlarının yolu olan ehlisünnet çizgisidir.

Öylese bu ölçüye uygun isek doğru yoldayız demektir.