Bir insandan kesilen saçın satılması ve kullanılması, peruk ticareti yapılması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peruk denilen takma saç, insanın saçından yapılmış ise kesinlikle haramdır. Onu satmak, satın almak haram olduğu gibi, takmak da haramdır. Çünkü insan değerli bir varlıktır. Mübtezel bir hâle getirilip, onun saçını veya herhangi bir uzvunu "zaruret olmadıkça" satmak ve kullanmak haram olur. Peygamber (asm) buyuruyor:,

"Allah saçına saç ekleyen ve eklemek isteyen kadınlara lanet etmiştir."(İbn-i Âbidin, V/256)

Ancak peruk deve tüyünden, naylondan veyahut suni herhangi başka bir şeyden yapılmışsa, onu takmakta beis yoktur. Hakkında hiç bir şey vârid olmamıştır. Meselâ, adamın başı keldir. Manzarası pek iyi görünmüyor. Çirkinliğini kapatmak için böyle suni bir peruk takmakta ne sakınca vardır. Hadîsin lanetlediği şey, kadının /erkeğin saçına insan saçını eklemesidir. Ama insan saçı olmazsa beis yoktur. Meselâ bir kadının saçı kısadır, saçına deve tüyünden ilâve edip örgülerini çoğaltırsa asla günah sayılmaz.(Mecma'u'l-Enhur, II/59).

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar)