Bir kadın, yabancı bir ailede sürekli kalarak çalışabilir mi?

Soru Detayı

- Bir kız veya kadın yabancı bir ailede sürekli kalarak (gece gündüz) aynı evde kalarak ev işlerinde çalışabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadın ya da erkeğin mahremiyet ve tesettür ilkelerine riayet ederek, yabancı bir aile yanında çalışmasında dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır.

Bununla birlikte yatılı olarak kalma söz konusu ise;

- Beraber aynı evde kalacağı insanların güvenilirliği,
- Kalacağı mekanın güvenilirliği,
- Ve ortamın tamamen namahremlerden oluşmaması,
önem arz etmektedir.

Ayrıca,

- Kendisine bir müştemilat ya da güvenli bir oda tahsis edilmesi,
- Evde sadece namahremlerin bulunmayıp, hemcinslerinin de bulunması,
- Ve dedikoduya mahal vermeyecek şartların sağlanması
durumlarında çalışılabilir.