Bir kadın zor durumda başörtüsüz namaz kılabilir mi?

Soru Detayı

- Bir kadın zor bir durumda, örneğin savaş sırasında, başörtü veya avret bölgelerini örtecek bir şey bulamazsa, açık namaz kılması dinen kabul edilir mi?
- Bu durumda açık namaz kılmak günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret hâlinde olup avret yerlerini kısmen veya tamamen örtecek elbise bulamayan kadın veya erkek, kazaya bırakmadan bu şekilde namazını kılması gerekir ve bu namaz sahih olur. (bk. Haraşî, eş-Şerḥu‟l-kebîr, 1/253)

Sadece başı açık ise namazın bütün rükünlerini yerine getirerek kılar, hiçbir elbisesi yoksa oturduğu yerden ima ile kılar. (bk. Mevsîli, el-İhtiyar, 1/46)

Hangi şart ve durumda olursak olalım, bir şekilde namazı vakti içinde kılmalıyız. Bu zor şartlarda tesettür, necaset, namazın rükünlerini tam yerine getirememek gibi bazı eksik şeyler olsa da bu durum namaza asla zarar vermez, sevabı azaltmadığı gibi aksine daha da artıracaktır.

Özetle, namaz veya başka bir ibadet, zamanında yapılabildiği kadarıyla yerine getirilmesi gerekir.