Bir kafiri anlamak mümkün mü acaba?

Soru Detayı

- Bir kâfirle empati kurulabilir mi, böylece onu anlamak mümkün olabilir mi?
- İnsanın özel olması ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Empati kurmak demek, insanın karşısındaki kişi gibi düşünmesi ve ona davranışlarında hak vermesi demek değildir.

Empati, kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini doğru anlaması ve algılaması işlemidir. Bir başka anlamda onun söz ve davranışlarının kaynağını fark etmesi ve ona göre davranması demektir.

Bu çerçevede bir insan, herkese karşı empati yapabilir, ona hak vermese de onun ne düşündüğünü anlayabilir. Çünkü tüm insanlar Allah’ın isimlerinin cilvesini taşıyor, derecesi farklı olsa bile herkes aynı duygulara sahiptir.

Dolayısıyla nasıl ki bizdeki duygular sayesinde karşılaştırma yaparak Allah’ın varlığını ve birliğini, sıfatlarının ve isimlerinin varlığını anlayabiliyorsak, aynı şekilde karşı cinsten bir kişiyi de farklı kültürden bir yabancıyı da bir kâfiri de hatta bir hayvanı da anlayabilir, ona empati ile yaklaşabiliriz.

Örneğin, bir kâfirin, inançsız olduğu için ölümden ne kadar korktuğunu empati ile anlayabiliriz. İnançsız bir insan olarak her şeyi başıboş gördüğü için olaylardan ne kadar ürktüğünü empati ile anlayabiliriz. Her şeyin tesadüf eseri olarak ortaya çıktığına inandığı için başına neler geleceğinden aşırı derece kaygılandığını empati yeteneğimizle anlayabiliriz.

İkinci sorunuz olan, insanın özel olması konusuna gelince:

İnsanlar beden yapısı, organlar ve duygular olarak birbirine benzese bile, hiç kimse tıpatıp bir diğerine benzemez. Yani her insan özeldir. Mesela, herkesin parmak izi sadece ona özeldir. Aynı şekilde yüzü, gözü ona mahsustur. Bu da Allah’ın ehadiyetinin, yani bir olduğunun, tek olduğunun bir ispatıdır.

Bunun yanında insanlar, ikiz kardeş bile olsa karakter, mizaç, genetik özelikler vb. olarak farklıdır. Aynı şekilde zevkleri, beğenileri, duygu ve düşünceleri farklıdır.

Bundan dolayıdır ki, birçok kardeş birbirine hiç benzemez. Bu açıdan da her insan kendisine özeldir ve farklıdır.