Bir komisyoncuya, ev sahibi "evi elli milyara sat" dedikten sonra, adam bu evi elli beş milyara satsa, anlaşma bunun üzerine ikame edilse, acaba komisyoncu arta kalan beş milyarı alabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğer evin sahibi "Bu evi elli milyara sat, elli milyardan fazla satabilirsen fazlası senin olsun." derse, komisyoncu / emlakcı bu fazla kısmı alabilir.

Eğer "Bu evi elli milyara sat." dediği hâlde, komisyoncu da elli beş milyara satmışsa ve ev sahibi fazla olan kısmı kendisine vereceğini taahüt etmemişse, alamaz. Sadece başta anlaştıkları komisyon hakkını alabilir.