Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak, yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu?

Soru Detayı

- Firma, televizyon veya radyo yayını yapan bir kuruluştur. Saniye üzerinden reklam satışı yapılmaktadır. Yani siz bir yeni ürün reklamı yapmak istiyorsunuz, firma ile görüştüğünüzde kaç saniyelik bir reklam istiyorsanız, bu fiyat üzerinden anlaşarak ürününüzü tanıtıyorsunuz. Firma, yıl üzerinden reklam gelirlerinin bir kısmını nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla daha düşük bir fiyata, gelecek yıla ait reklam saatini satmaktadır. Düşük fiyata örnek 10 TL.'ye aldığınız reklam saatini, 12 TL.'ye ürün tanıtımı için gelen firmaya satıyorsunuz.

- Elde ettiğiniz kazanç faiz midir, kâr mıdır?

- Dinen caiz midir?

- Reklamlarda alkol ürünleri pazarlanmamaktadır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru olan bir reklam hizmeti, alım satımı caiz olan bir ekonomik değerdir. Bu hizmeti (içi doldurulacak reklam süresini) peşin ucuza alıp, zamanı gelince piyasa fiyatına satarak kâr etmek caizdir.