Biri yardım etmeyince üzülüyorum ve sinirleniyorum, ne yapmam gerekir?

Soru Detayı

- Ben birinden bir yardım isteyince bana yardım etmedi. Ama aynı şeyi başkaları isteyince yardım etti halen de yardım ediyor, ben isteyince olmaz yapamam git başkası yapsın diyor, zoruma gidiyor bu davranışı.
- Başkalarına yardım edince bana gelince beni kendinden uzaklaştırması benimle konuşmuyor suçluyor, çok üzülüyorum sinirleniyorum ve Allaha havale ediyorum…
- Bu durumda başka ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Açıklamalarınızdan anladığımız kadarıyla, karşınızdaki kişinin size yardım etmemesinden ziyade, size farklı davranmasından rahatsız olmuşsunuz. Bu da şu anlama geliyor: Siz, arkadaşınızın bu davranışını biraz şahsileştirmiş ve oldukça da olumsuz anlamlar yüklemişsiniz gibi gözüküyor. Şöyle ki:

Yardım istediğiniz kişinin başkalarına sizden daha fazla değer verdiğini ve sevdiğini düşünmüş ve muhtemelen de sizin değer verilmeye ve sevilmeye onlar kadar layık olmadığınız kanaatine varmışsınız.

Görüldüğü gibi, sizi rahatsız eden, arkadaşınızın davranışı değil, muhtemelen sizin o davranışa yüklediğiniz olumsuz anlamlardır. Yani arkadaşınızdan bağımsız olarak kafanızda kurduğunuz anlamlara üzülmüşsünüz.

Unutmayın, insanları rahatsız eden; olaylar, davranışlar ve sözler değil, kişilerin o olaylara verdiği anlamlardır. Siz de bu olaya daha farklı bakabilseniz, rahatlayacaksınız.

Belki sizi seviyor, ama o anda imkânı ve fırsatı olmamış veya yardım talebinizi yanlış algılamış veya siz onu daha önce kırmış veya üzmüş olabilirsiniz. O da buna karşılık mesafeli davranmıştır. Veya yardım ettiği kişilere karşı vefa borcu var, onların bir iyiliğine karşılık bu yardımı yapıyordur. Belki, sizin istediğiniz yardımı yapacak durumda değil veya o anda unuttu.

Gördüğünüz gibi bu davranışına sayısız anlamlar vermek mümkün.

En doğrusu o kişiye, itham etmeden, suçlamadan, davranışının nedenini sorabilseniz. Örneğin: “Şu gün sizden şöyle bir yardım istedim, ama yardım alamadım. Oysaki başkalarının yardım isteğine cevap verdiniz. Acaba nedeni nedir? Muhtemelen sizi yanlış anlamış da olabilirim.” derseniz, arkadaşınız size, gerçeği söyleyecek ve düşündüğünüz gibi olmadığını anlayıp rahatlayacaksınız.

Ayrıca, kendinize olan gerçek değeri ve saygıyı önce siz vereceksiniz. Siz kendinizi değerli göreceksiniz ki, karşınızdakinin söz ve davranışları sizi rahatsız etmesin.

Size önerimiz biraz bu konu üzerinde düşünmenizdir.