Biz Almanya'dayız. Gayri müslimlere yapılan yardımlar sadaka yerine geçer mi, yoksa başka bir yere mi verelim?

Soru Detayı

Biz Almanya'dayız. Eski kiyafetleri veya giymediklerimizi toplama kutularına atıyoruz, kızılaya benzer bir kurum bunları alıyor. Bunlar sadaka yerine geçer mi, yoksa başka bir yere mi verelim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslimlere sadaka verilir. Bahsettiğiniz tarzdaki bağışlarınız da sadaka yerine geçer.

Ancak bu bağışlarınızın mümkünse Müslümanların organize ettiği kurumlara yapılması daha uygundur.

Böylece yardımı alan gayrimüslim, yardımın Müslümanlardan geldiğini bilmesi kalbinin İslam'a ısınmasına vesile olacaktır.