Bizi davet edenleri, davet etmek zorunda mıyız?

Soru Detayı

- Geçmişte bazı kişiler bizi davet etmişse, gelecekte de onlar için aynı şeyi yapmak zorunda mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Davete icabet o davetin meşru olması hâlinde sünnettir. (bk. Tirmizi, Edeb 1)

Haramların işlendiği bir toplantıya gitmek caiz değildir. Böyle bir davete, uygun bir üslup ile katılmanın İslam akidesi açısından sakıncalı olduğunu ifade edip gitmemek gerekir. Meşru olan davete icabet bazı âlimlere göre vacip, çoğunluğa göre ise sünnettir.

Sorunuza gelince:

Hayır, böyle bir zorunluluk yoktur. Davet edilenlerin böyle bir zorunluluk hissetmesi asla uygun değildir.

Davet eden kişinin, kendisinin de davet edilmesini beklemek gibi bir niyeti varsa, bu durum Müslümanlığa yakışmaz, ahlaki olmaz. Zira iyilikler karşılık beklenmeden yapılırsa iyilik olur, yoksa iyilik olmaz, menfaat olur.

Bu nedenle, geçmişte sizi davet eden kişileri, sizin de onları davet etmeniz gerekmez. Hatta bulunduğunuz yerde, “davet edilenler de kendilerini davete edenleri davet etmeleri gerekir” şeklinde yanlış bir anlayış varsa, özellikle davet etmemeleri gerekir. Böylece bu hatalı âdetin ortadan kalmasına vesile olunmalı.

Özetle, davete icabet etmek sünnettir, ancak davet edenleri davet etmek gibi bir zorunluluk yoktur. Davet edenlerin böyle bir beklentisi varsa, bu onların hatasıdır.