Buhari’de kaç hadis olduğunun sayısı neden alimlere göre farklılık gösterir?

Soru Detayı

- Buhari’nin hadis kitabına eklemeler yapılmış olamaz mı?
- Neden alimler arası ihtilaf vardır Buhari'de kaç hadis olduğu ile alakalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buhârî, "Sahih"ini altı yüz bin hadis arasından seçmiş ve kitabını Mescid-i Haram'da telif etmiştir. Hadis mucemi Concordance'a göre 97 kitab ve 3.730 babtan oluşmaktadır. Tekrar olunan hadisler dahil 7.275 hadis ihtiva etmektedir. Mükerrerler dışında dört bin hadis bulunmaktadır.

Eserdeki kitab ve bablarla hadis sayısının değişik rakamlarla tesbiti;
- Bazı babların kitab kabul edilmesinden,
- Bir hadisin bazen uzun bazen kısa olarak birkaç yerde geçmesi sebebiyle bunların farklı sayımından,
- Ve iki ayrı isnadla rivayet edilen hadislerin kimine göre bir, kimine göre iki rivayet kabul edilmesinden kaynaklandığı gibi bazı nüshalar arasındaki farklar da bu değişik tesbitlere yol açmıştır.