Bütün kafirler İslam'ın doğru yol olduğunu biliyorlar mı?

Soru Detayı

- Enam suresinin 114. ayetinde "kendilerine kitap verdiklerimiz, bu kuranın senin Rabbin tarafından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler" yazıyor. Şimdi sorum şu:
- Dünyadaki bütün kâfirler aslında yanlış yolda olduklarını İslamın doğru yol olduğunu biliyorlar mı?
- Eğer öyleyse ben kafir ailede doğan çocuk İslamı nasıl bulacak diye araştırmıştım. Eğer bütün kafirler İslamın doğru olduğunu biliyorsa dinlediğim izlediğim videolarda direkt onlar İslamın hak olduğunu biliyorlar ama kabul etmiyorlar diyebilirdi hocalar. Eğer öyleyse neden kimse böyle demedi?
- Sadece Nurettin Yıldız dedi ki onlar biliyorlar ama kabul etmiyorlar. Ama şöyle bir şey var insanlar İslamın ulaştığı kadar sorumludur. Eğer kalpleri biliyorsa ulaştıkları kadarından sorumlu olmazlar ki.
- Bazı kafirler Kuran’ı bilmiyor bunlar nasıl kuranı bildikleri halde reddetmiş oluyorlar. Bu ayette bahsedilen kafirler kimdir?
- Her ehli kitap için bu ayet geçerli mi?
- İşin içinden çıkamadım 2 gündür bunalıyorum, lütfen açıklar mısınız detaylıca?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

(De ki:) ‘Allah’tan başka bir hakem mi arayacağım? Hâlbuki size kitabı açıklanmış olarak indiren odur.’ Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur’an’ın gerçekten rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!” (Enam, 6/114)

Bu ayet, daha önce yüz dokuzuncu ayette geçtiği üzere, müşriklerin “Bize istediğimiz bir mucizeyi getirirsen -yemin olsun- iman ederiz.” şeklindeki sözlerine bir cevap niteliğindedir.

Kur'an’ın sonsuz ilim ve hikmet sahibi Allah tarafından açıklanarak indirilmesi ve herkese meydan okuması ortada iken, “Allah’tan başka bir hakem mi isterler?” sözüyle müşrikler uyarılmış ve Hz. Peygamberin (asm) de müşriklerin bu tür isteklerine kulak vermemesi istenmiştir

Diğer yandan, Medine’den Mekke’ye ticaret için gelen Yahudilerin eskiden beri müşriklerle yakın ilişkileri vardı. Yahudilere daha Kur'an tebliğ edilmeden önce, Kur'an’ın ve Hz. Muhammed’in (asm) Tevrat ve İncil’de söz konusu edildiğine dair bilgilerine işaret edilmiştir.

İşte, bu ayette yer alan “kendilerine kitap verdiklerimiz, bu Kur'an’ın senin Rabbin tarafından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler" mealindeki ifadesinde bu gerçeğin altı çizilmiştir. (bk. Razi, İbn Aşur,  Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

Demek ki, burada bütün kâfirlerin İslam’ın doğru olduğunu bildiklerine değil, ilgili Yahudilerin bunu bildiklerine işaret edilmiştir.

Ayrıca Kur'an’da ifadeler genel olarak “mutlak” manada kullanılır. O mutlak mananın kayıtları vardır. Örneğin burada zikredilen “Ehl-i kitap” mefhumu, onların hepsini değil, onlardan konuyla ilgili olan Yahudi ahbarını / âlimlerini kapsar. (bk. İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)