Büyüklerimizin başlarından geçen olayları anlatması gıybete girer mi?

Soru Detayı
Büyüklerimiz bize başlarından geçen bazı olayları anlatırlar. Bu anlattıkları olaylarda gülünç ve başka kötü bir duruma düşen kişiler geçer. Acaba bu durumlara düşen insanların gıybetini yapmış olur muyuz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu öyküleri dinleyen kişiler, kendilerinden bahsedilen kişileri tanımıyorlarsa, bu anlatılanlar gıybet sayılmaz. Ama anlatan kişinin İslam ahlakını gözönünde bulundurup, hakaretvari ve aşağışayıcı ifadelerden kaçınması gerekir.