Çalışılmayan döneme ait maaşları almak caiz mi?

Soru Detayı

- Kamudaki görevimden ihraç edildim. Devlet, göreve iade edilmemiz durumunda memuriyette bulunamadığımız zamanlar için maaş ödemesi yapıyor. Bu da benim için 3 yıllık memuriyetten uzakta geçen zaman karşılığında yaklaşık 200 bin lira gibi toplu bir ödeme anlamına geliyor.
- Bu parayı almam caiz olur mu? Caiz olursa hangi kapsamda bu parayı kabul etmiş olurum?
- Devletin bizi mağdur etmesine karşı bir özür mahiyetinde kabul etsek bunun İslam Hukuku’nda bir karşılığı var mı?
- Bütün Türkiye'nin hakkını almış olmaktan çekiniyorum.
- Eğer almak hakkım ise, asıl paranın yanında faizli ödeme yaparlarsa, faiz kısmını ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlette maaş ve ücretle çalışan kimse, çalışmaya hazır olduğu halde işveren, iş ve memuriyet akdini feshetmediği halde onu çalıştırmaz ise işçi ve memur, çalışmayı beklediği sürece ücret ve maaşı hak eder.

Faiz ödemesi yapılırsa bu meblağ yoksullara veya hayır kurumlarına verilir.