Çalışmadığı halde çalışmış gibi sigortası yatan kişi, erken emekli olursa, aldığı emekli maaşı helal midir? Ne yapması gerekir?

Soru Detayı

- Bir adamın 1977'de sigorta kaydı yapılmış, ancak o zaman adam çalışmıyormuş. Yani çalışmadığı halde bir şirket sahibi onu şirkette çalışıyormuş gibi göstermiş. Bu yüzden de adam beş sene erken emekli olmuş.

- Emeklilik şartlarında devlet yirmi beş sene çalışma şartı ve 5.000 iş günü çalışma şartı koymuş. Adam bu şartları yerine getirmiş, hatta 5.000 günden daha fazla çalışmış. Ancak dediğim gibi adam beş sene evvel emekli olmuş. Yani 2007'de emekli olacakken 2002'de emekli olmuş. Diğer emeklilik şartlarını yerine getirmiş.

- Bu adamın şimdiki kazancı helal midir ve bu adamın sigortasından oğlu yararlanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çalışmadığı halde, çalışıyor gibi gösterilerek sigorta yapılması caiz olmaz. Çalışmış gibi gösterildiği, ama çalışmadığı süreyi devreden çıkarması gerekir; yani normal olarak ne zaman emekli olacak idiyse, o zamandan itibaren aldığı maaşı yer. O zamana kadar aldıklarını yoksullara verir.