Camide çiğköfte yoğurup yemek sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Tekirdağ'da bir caminin içinde çiğköfte yoğrulduğu kamuoyunun malumudur. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyız?
- Camii içinde ve avlusunda yapılması kusurlu hareketler nelerdir?
 - Camii içinde yatmak doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin Mescidi’nde namazların kılındığı zamanlar dışında yeme, içme, sohbet, yatıp uyuma, nezih ve meşru folklor gösterisi yapılmıştır.

Günümüzde, halkın garip karşılayacağı ve camiyi kirletecek şeyler yapılmamalıdır.

Hz. Peygamber (asm) zamanında camide namaz, cemaatle bir kere kılınırdı. İki namaz arasında boşluk olurdu. Şimdi öyle değil, camide devamlı tek başına veya cemaatle namaz kılınıyor; oyun, yeme içme vb. namaz kılanların huzurunu bozar, bu da caiz olmaz.

Ramazan iftarlarında olduğu gibi, bütün cemaat aynı zamanda yerse hem hazırlama hem de yemede sakınca olmaz.