Camilerde mikrofon kullanımı caiz midir?

Soru Detayı

- Tam ilmihal saadeti ebediyye kitabında hoparlörden ezan okumanın ve mikrofon vasıtasıyle yine hoparlörden imamın sesini duyarak namaz kılmanın bidat olduğu ve böyle kılınan namazın sahih olmadığı yazıyor.
- Ancak günümüzde hoparlörün kullanılmadığı camii yok gibi. Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hoparlör sesin kuvvetini artırıcı bir alettir. Hoparlörden çıkan ses, aksi seda (yankı) değil mikrofon başında okuyan veya konuşan kişinin kendi sesidir.

Camilere hoparlör konulmasında ve cami içinde imamın hoparlörden duyulan sesine iktida edilmesinde dinen bir sakınca yoktur.