Çanakkale’de melekler savaştı mı?

Soru Detayı

- Çanakkale’de melekler savaştı diye bir şey okudum, örneğin bir hoca, İngilizlerin minare boyunda adamlarla savaştık dediklerini söylüyor. Bu doğru mudur, dinimize göre böyle bir şeyin olması mümkün müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çanakkale’de meleklerin savaştığına dair kesin bir bilgiye sahip değiliz. Çanakkale savaşını Bedir savaşına benzetmeye çalışmak isabetli bir yaklaşım değildir.

Dinî açıdan herkesin görebileceği şekilde meleklerin herhangi bir savaşta düşmanla savaşmaları, biraz imtihan sırrına aykırı gibi görünüyor. Hatta BEDİR’de bile böyle herkese ayan-beyan görünecek şekilde bir olay olmamıştır.

Ancak, Allah’ın hikmetinin öngördüğü tarzda bazılarına, özellikle bazı kâfirlere gösterilmesinde bir sakınca yoktur. Çünkü bu durumda sırr-ı imtihan bozulmadığı gibi, İslam dininin doğru olduğunu bir kısım gayrimüslimler üzerinden göstermekte de bir beis yoktur.

Hülasa; Çanakkale’de veya başka savaşlarda Müslümanlara yardım etmek üzere meleklerin gelmesi mümkündür, fakat vaki olup olmadığını kesin olarak bilmek oldukça zordur.