Çarşamba günü tırnak kesmek uğursuzluk mu?

Soru Detayı

1. Çarşamba günü tırnak kesmek uğursuzluk mudur?
2. Çarşamba günü kan aldıran baras hastalığına mı yakalanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğruluğu kesin belli olmayan bazı zayıf rivayetlerde, çarşamba günü tırnak kesmek, “uğursuz”, bazılarında ise “uğurlu” olarak nitelendirilmiştir.

Oysa bir günü uğursuz veya uğurlu saymak, Allah’a tevekkülü az olan insanların inanacağı batıl bir inançtır (hurafedir). Çünkü haftanın her günü Allah’ındır. Kim, bu günlere uğursuzluk izafe ederse, kendi uğursuzluğunu bulur. Kim de Allah’tan başka hiçbir şeyin, fayda ve zarar vermeyeceğine tam olarak inanırsa, bu meselede hiçbir şeyin ona kötü tesiri olmaz.

Demek ki, bir uğursuzluk varsa, bu uğursuzluk sadece buna inanan kimseye gelir. Öyle ise asıl bela bu batıl inançtır. (bk. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte, Tercüme ve Şerhi, hadis nu: 2149)

Ayrıca İslâmiyet’te uğursuzluk inancı yoktur. Peygamber Efendimiz (asm), birçok hadis-i şerifinde hayvan, insan, eşya gibi konularda uğursuzluk düşüncelerinin hepsini reddetmiştir.

Bir gün Harun Reşid, İmam Ebû Yusuf’a: “Geceleyin tırnak kesilebilir mi?” diye sorar. İmam: “Evet, kesilebilir.” diye cevap verir.

Harun Reşid, bu sefer İmam Ebû Yusuf’a: “Peki, bunun delili nedir?” diye ikinci bir soru yöneltir.

Ebû Yusuf: “Hayırlı, yararlı işlerde acele ediniz.” (bk. Müslim, İman 186) mealindeki hadis-i şerifi okuyarak onun sorusunu cevaplar. (bk. el-Feteva-yı Hindiye, 5/35)

Tırnaklar uzadıkça, parmağa zarar vermeyecek şekilde dipten kesilir.

Günümüzde pek çok kimsenin süslenmek veya farklı bir düşünce ile uzattığı tırnaklar, İslam ahlâkı ile bağdaşmayan bir harekettir.

Ayrıca tırnak altlarında oluşacak birtakım birikintilerin, insan sağlığı açısından çeşitli tehlikeleri vardır. Bilhassa yemek yapımı ile uğraşan kişilerin tırnaklarını kesmeye ve el temizliğine daha çok önem vermeleri gerekir.

Unutulmamalıdır ki İslam, her şeyin en temizini, en sağlıklısını ve en güzelini ister...

Diğer sorunun cevabı için tıklayınız:

Çarşamba gününün olumsuzluğuna ve uğursuzluğuna, eski ...
Baras / abraş hastalığı ile ilgili hadis sahih midir?