Çarşı pazarda, tatlı (biber vs) demek doğru mudur?

Soru Detayı

- Çoğunlukla pazarlarda bir şey satarken garanti tatlı (biber vs) demek doğru mudur?  ​
- Bir şey satarken çoğunlukla meyve sebzelerde garanti vermek garanti tatlı acı demek doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini yalanı ve aldatmayı kesin olarak yasaklamıştır. Her Müslümanın hem ticari hayatta hem de normal hayatta daima dürüst ve doğru sözlü olması gerekir.

Kişi kendi sattığı malın mahiyetini ve özelliklerini biliyor ise, ona göre alıcıya beyanat verebilir. Örneğin biberi tatlı olan bir satıcı, müşteriye bunun tatlı biber olduğunu beyan ederek satış yapabilir.

Biberler içerisinde örfen mazur görülecek miktarda (bir-iki tane) acı biber çıkması, o kimseyi yalancı konumuna düşürmez. Çünkü hüküm galibe göredir ve tek tek tüm biberlerin tadına bakılması mümkün olmaz.

Ancak tatlı diye satılan bir biberin dörtte biri acı çıkıyor ise, bu tarz bir ürünü tatlı biber adıyla satmak caiz olmaz, karışık olduğunun beyan edilmesi gerekir.