Cehennem insanlarla cinlerle dolacaksa, taşlara yer kalmaz mantıken?

Soru Detayı

- Cehennem insanlar ve cinler ile doluyorsa, dolu olan bir yer nasıl olur da üstüne bir şey alır?
- Örneğin bir bardak 10 litre su alsın. Üstüne 5 litre limonata döktüğünüzde ya su taşar ya da limonata taşar.
- Yani cehennem insanlar ve cinler ile doluyorsa nasıl oluyor da dolu bir yer üstüne bir de taşları alıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur'an’ın herhangi bir ifadesinde “başkaca hiçbir şeye yer kalmayacak şekilde cehennemin dolacağı” manasına gelen bir açıklama yoktur.

- Bilakis, “O halde yakıtı insanlarla taşlar olan ateşten sakının.” (Bakara, 2/24) mealindeki ayette, açıkça insanların yanında cehennemde taşların da olacağına vurgu yapılmıştır.

- “O gün cehenneme, 'Doldun mu?' deriz. O, 'Daha yok mu?' der.” (Kaf, 50/30) mealindeki ayette ise cehennemin dolması, dışarıdan hiçbir nesneyi alamayacak şekilde olduğu anlamına gelmeyeceğine işaret edilmiştir.

- Hülasa: Bir şeyin dolması, bazen lebaleb dolmasını gösterdiği gibi, bazen de büyük bir kısmının doluluğuna işaret eder. Meallerini verdiğimiz ayetlerde geçtiği üzere, Kur'an’da yer alan “İnsanlarla taşların beraber cehennemde olacağına”, “cehennemin ‘daha fazla yok mu?’ ” şeklindeki açık ifadeleri, “Cehennemin cinler ve insanlarla dolacağına” dair ifadesinin ne anlama geldiğini, daha doğrusu, “dışarıdan hiçbir nesneyi alamayacak şekilde olduğu” anlamına gelmediğini açıklar mahiyettedir.