Cehennemi düşünüyorum, psikolojim bozuluyor, ne yapmam lazım?

Soru Detayı

- Ben tövbekar bir gencim ama geçmişte yaptığım o iğrenç günahlar cehennemi gerektiriyor yani demek istediğim ben yanmayı hak ediyorum fakat cehenneme girmek istemem, acaba ne yapmam lazım, ne olacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şüphesiz hiç kimse cehenneme girmek istemez. Şu var ki, cennet ucuz olmadığı gibi, cehennem de lüzumsuz değildir. Cennete adam taşıyan iman ve salih amel servisleri olduğu gibi, cehenneme insan taşıyan inkâr ve isyan servisleri de vardır.

- Peygamberler dışında her insan, nisyanla malul olduğu gibi, günah işlemekte de mebzuldur. Yani, kıymetini bilmez, günaha dalar, kendisini ucuza satar.

İnsanların bu aymazlıklarını çok iyi bilen Rabbimiz, sonsuz rahmet ve keremini göstermek üzere, tövbe kapısını açık bırakmıştır. O kapıdan samimi olarak içeri girenler -makbul tövbe ile- tertemiz olup çıkarlar. Hamdolsun, siz böyle bir kapıyı aralamışsınız, tebrik ederiz...

Şunu unutmayalım ki, imtihan ölünceye kadar devam ettiğine göre, insanların tövbelerinin kabul olup olmadığını da bilmemesi gerekir.

Özetle, varsa kul hakkını ödeyeceğiz veya helalleşeceğiz, Allah’ın hakkı olan namaz, oruç gibi ibadetlerimizi kaza edeceğiz, eski kötü duruma geri dönmemeye azm-u-cezm edeceğiz, “günde yüz defa tövbe-istiğfar edip Allah’tan af dileyen” yegâne rehberimiz, önderimiz Hz. Muhammed (asm)’in izini takip ederek, sık sık tövbe-istiğfar edeceğiz.

Ayrıca, Allah’ın azabından korkacağız, fakat rahmetinden asla ümidimizi kesmeyeceğiz.

Şu ayet-i kerimeyi hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayacağız:

“De ki: Ey nefisleri aleyhine haddini aşmış olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Hiç kuşkusuz, O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Zümer, 39/53)