Cem edilerek kılınan namaz, tekrar kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Cem edilerek kılınan namazlar veya cem etmeye niyet edilip henüz kılınmamış olan namazlar; eğer istenirse cem niyeti bozulup, kendi vakitlerinde kılınabilir mi?
- Ben Şafii mezhebindenim. Örneğin seferde cemi takdim yaparak ikindiyi önden kıldım, daha sonra eğer istersem, ikindi namazını ikindi vaktinde tekrar eda edebilir miyim?
- Eğer eda edebileceksem niyette falan bir farklılık olur mu, önceki cem niyetimi bozdum vs demem gerekir mi, yoksa direk normal bir şekilde niyet edip kılabilir miyim?
 Yine benzer şekilde; örneğin kaza olabilir endişesi ile öğlen namazını cemi tehir ettim. Fakat sandığımdan daha erken bir vakitte, öğlen namazı zamanında, genişçe bir mola verdim. Eğer istersem cemi tehir niyetimi bozup, öğlen namazını kendi vaktinde eda edebilir miyim, eğer olursa, yine aynı şekilde direkt öğlen namazına niyet getirip kılmam yeterli mi yoksa, cemi tehir niyetini bozdum vs falan demem gerekir mi?
- Ayrıca geçen günkü bir yolculuğum cuma namazı vaktine denk geldi. Normalde cuma namazına yetişeceğim şekilde yolculuğum sona eriyordu. Fakat rötar oldu ve birkaç saat geç vardığım için cuma namazını kaçırdım. Normalde yolculukta olduğum için cuma namazının farz olmadığını biliyordum. Ama cumayı kaçırınca cem etme ile ilgili aklıma şu takıldı: Ben öyle bir durumda cuma namazı vakti geçtiği için veya zaten seferde cuma namazı farz olmadığı için, öğlen namazını cemi tehir ederek ikindi ile kılabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sefer hâlinde ister tehir ister takdim ile olsun namazlar cem edilerek kılındığında tekrar kılınmaz.

Sefer esnasında ceme niyet edildiği hâlde henüz kılınmamış namazlar, cem yapılmadan kılınabilir.

Cuma saatinde seferi olanlar, imkâan bulurlarsa cuma namazını kılarlar. İmkân olmazsa seferi iken cuma namazı farz olmadığından, bunun yerine öğle namazını kılarlar. Seferilik durumları devam ediyorsa, bu öğle namazını cem-i tehir ile de kılabilirler.