Cennette olmayan şey nedir?

Soru Detayı

- Cennette tuvalet, hastalık, uyku, yorgunluk daha var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennette, tuvalet, hastalık, yaşlılık, uyku, yorgunluk, karanlık, anlaşmazlık, kin, nefret, üzüntü, keder, kaygı, ölüm, açlık, susuzluk, dert, tasa ve kısaca insanın mutluluğunu bozan hiçbir şeyin olmayacak, sadece selamın, huzurun, güvenin ve mutluluğun olduğu bir sonsuzluk yurdudur.

Örneğin, “Ve onların gönüllerinden kin, tasa ne varsa hepsini söküp attık. Orada kendilerine hiçbir zahmet ve meşakkat dokunmaz, onlar oradan da çıkarılacak değillerdir.” (Hicr, 15/47, 48) mealindeki ayette, cennetin huzur ve saadet yeri olduğu, orada açlık, yorgunluk, hastalık, ihtiyarlık ve ölüm gibi hâllerin bulunmayacağı haber verilmiştir.

Cennetliklere bir çağırıcı şöyle seslenecektir:

“Sizler sıhhatli olacaksınız, hiç hasta olmayacaksınız, sizler devamlı yaşayacaksınız, asla ölmeyeceksiniz. Sizler genç olarak kalacaksınız, asla ihtiyarlamayacaksınız. Sizler nimetler içinde yaşayacaksınız, asla sıkıntı çekmeyeceksiniz.” (bk. Müslim, Cennet, 22; Tirmizî, Tefsir, 40)

Demek ki, cennetin mutluluk yeri olduğu, orada insana sıkıntı verecek hastalık, yorgunluk, ihtiyarlık ve ölüm gibi şeylerin bulunmayacağı anlaşılmaktadır. (bk. Taberi, Razi, Kurtubi, Hicr 47 ve 48. ayetlerin tefsiri)

Ayrıca, “Cennetlikler, cennette yerler ve içerler, ama tuvalet ihtiyacı duymazlar, aksırmazlar ve sümkürmezler. Yiyecekler, vücutlarından ter hâlinde çıkar, terleri de misk gibidir. Onlar zahmetsizce nefes aldıkları gibi, sabah akşam Allah’ı tesbih edip yüceltirler.” (Müslim, Cennet, 19) hadis-i şerifinde ise, sümkürme, tuvalet gibi ihtiyaçların cennette olmayacağı haber verilir.