Cennetteki erkekler sakalsız mı olacak?

Soru Detayı

- Bir sitede cennetteki erkeklerin bıyıklı olacağını ama sakallı olmayacağını okudum, bu doğru mu?
- Bu konuya biraz açıklık getirebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennet ehli erkeklerin yüzleri sakalsız, bedenleri tüysüz, saçları kıvırcık, tenleri beyaz, yaşları 30/33 olacaklarına dair hadis rivayeti vardır.(1)

Bu hadis rivayeti sahihtir.(2)

Tirmizi de bunun “hasen” olduğunu bildirmiştir.(3)

Bunun birçok hikmeti vardır. Bir tanesi şu olabilir:

Sakal erkekler için bir vakar, bir zinet, bir heybet nişanesidir. Dünyada kadınlar bir istimta ve takbil (sevişme ve öpmek) mahalli olduğundan ilahi hikmet yüzlerinde sakalın olmasını ön görmemiştir.

Cennette ise, kadınlar gibi erkekler de bir şehevi duyguların tatmin mahallidir. Onun içi erkeklerin de sakalsız, derilerinin açık olmasında zinet ve güzelliğin açıktan parlamasına daha uygundur.(4)

Kaynaklar:

1) bk. Taberani, Sağir, 1164; Ebu Nuaym, Sıfetu’l-Cenne, 226; Tirmizi, 2545.
2) bk. İbn Hibban, 5973.
3) bk. Tirmizi, a.g.y.
4) krş. İbn Kayyım, et-Tibyan fi Aksamu’l-Kur’an, 317.