Ceviz ve peyniri beraber yemek şifa mı?

Soru Detayı

- Cevizle ilgili iki rivayet:
- Ceviz ve peynirin birlikte tüketilmesiyle ilgili hadis sahih mi? Bir hoca televizyonda ceviz ve peyniri ayrı ayrı yerseniz zehir, birlikte yerseniz panzehir. Aslı nedir öğrenmek isterim.
- “Cebrail (aleyhisselam) bana gelerek şöyle dedi:
‘Ey Muhammed! Sana selam söylemek ve sana söylenenlere katılmak için geldim.’ Ben de ona, ‘Aleyhisselam olsun sana ey Cebrail! Sana selam olsun! Bana söyle, kıyamet ne zamandır?’ dedim. O da bana şöyle cevap verdi: ‘Sana ne zaman denk gelirse o zamandır.’ Ben de ona, ‘Kıyametin alametleri nelerdir?’ diye sordum. O da bana şöyle cevap verdi: ‘Kölelerin efendilerine hizmet etmesi, cahillerin alimlerden daha çok söz söylemeleri, içkilerin artması, kadınların çoğalması, fitnelerin çoğalması, malın çoğalması, zamanın çabuk geçmesi, ilimlerin azalması, şehirlerin artması, kadınların açık saçık giyinmesi, cimriliğin artması, zina ve fuhuşun yayılması.’ Ardından bana dedi ki: ‘Ey Muhammed! Peygamberlere ne zaman vefat gelir?’ Ben de ona, ‘Allah ne zaman dilerse o zaman olur.’ dedim. Cebrail (aleyhisselam) devam etti: ‘Allah Resulü! Benimle beraber olan bir kimsenin vefat edeceği günün yaklaştığını hissediyorum. İzin verir misin ona haber vereyim mi?’ Ben de ona izin verdim. Cebrail (aleyhisselam) şöyle dedi: ‘Ey Muhammed! Bil ki, kim gece yatsı namazını kılıp Allah’a dua ederek yatar ve uykusuna bir peynir ve bir ceviz koyarsa, uykusunda ona bir melek gelir ve der ki: ‘Uyandığında peyniri ye ve cevizi ye, çünkü bunlar Allah’ın Peygamberi Muhammed’in müjdesidir. Allah’ın size gönderdiği selamları da kabul ettiğini bil.’ Bana, ‘Uykusunda Allah’ın selamı olan peyniri yiyip, Allah’ın Peygamberi Muhammed’in müjdesi olan cevizi yiyen kimse cennete girer.’ dedi.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peynir ile cevizin birlikte yenmesi durumunda şifa olduğuna dair rivayetler daha çok Şia kaynaklarında vardır. (bk. Biharu’l-Envar, 63/106).

Fakat bu rivayet Şii âlimlerince de zayıf kabul edilmiştir. (bk. Miratu’l-Ukul, 22/174)

Ayrıca bu rivayetlerin uydurma olduğu hakkında Sünni âlimlerin de beyanları vardır. (bk. Suyutî, el-Leali’l-masnua, 2/185-186)