Çin malı ürün almak caiz mi?

Soru Detayı

- Bildiğiniz üzere Çin Doğu Türkistan'da Müslüman kardeşlerimize işkence edip katlediyorlar, bu durumda Çin malı ürünlere (telefon veya teknolojik ürünler) yaklaşımımız nasıl olmalı?
- Çin malı teknolojik ürün almak haram sayılabilir mi ya da dolaylı yoldan vebale girer miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zalim bir devletin zulmünü engellemek için alınabilecek tedbirlerden biri de ticari ambargodur.

Ancak bunun ya devlet tarafından konması veya STK.ların ittifakı ile uygulanması gerekir. Bunlar olmadıkça, bazı kişilerin bu malları almaktan uzak durmaları maksadı hasıl etmez ve bazı sıkıntılara da sebep olabilir.