Cinlerden helak olanlar var mı?

Soru Detayı

- Ayet ve hadislere göre, tarihte helak olan kavimler vardır. Acaba cinlerin de helak olmasına dair ayet ya da hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cinlerin helak olduğuna dair bir ayet ve hadis rivayetine rastlayamadık.

Fakat meleklerin cinlerle savaştıkları, onların önemli bir kısmını öldürdükleri, bir kısmını esir aldıkları ve bir kısmını dağlara, çukurlara sürgün ettiklerine dair bazı bilgiler tefsir kitaplarında yer almaktadır. (Misal olarak bk. Taberi, İbn Kesir, Bakara 34. ayetin tefsiri)