Cinlerden koruyan dua var mı?

Soru Detayı

​- Eûzü billâhi mineşeytânirracim Bismillâhirrahmânirrahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvelhayyu’l kayyûm... diye başlayan ve sabah okuyan akşama kadar, akşam okuyan da sabaha kadar cinlerden korunurmuş.
- Böyle bir hadis var mı, varsa bu duayı bana hem Türkçe ifade hem Türkçe harflerle yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen konuyla ilgili rivayetlerden biri şöyledir:

Ubey b. Kab (r.a.) anlatıyor:

“Bir hurma harmanım vardı. Hurmalar azalıyordu, kimin aldığını bilmiyordum. Bir gece onları bekledim. Bir de baktım ki yetişkin bir çocuk kadar büyük bir hayvan, selam verdim; selamımı aldı.

- Sen cin misin yoksa insan mısın, dedim.

- Cinim, dedi.

- Bana elini uzat, dedim.

Elini uzattı. Eli, köpek ayağı, kılı köpek kılı gibiydi.

 - Cinler, bu şekilde mi yaratılmış, dedim.

- Cinler bilir ki; içlerinde benden çok çirkin biri daha var, dedi.

- Niye geldin, dedim.

- İşittik ki sen sadaka vermeyi seviyormuşsun. Biz de senin hurmalarından nasibimizi almaya geldik, dedi.

- Sizden nasıl kurtuluruz, dedim.

- Kim Bakara suresindeki “Allâhü lâ ilâhe illâ hüvelhayyu’lkayyûm” ile başlayan Ayete’l-kürsi’yi akşam okursa sabaha kadar bizden korunur. Kim de bu ayeti sabahleyin okursa akşama kadar bizden korunur, dedi.

Sabah olunca Hz. Peygamber (asm) Efendimizin yanına gittim ve bu olayı ona anlattım. O da: “Pis mendebur doğru söylemiş.” buyurdu. (Taberani, Kebir, 1/1-2, no: 541)

Bu hadis rivayeti sahihtir. (Heysemi, Mecmau’z-zevaid, No: 16969)

Ayetü’l-kürsi’nin fazileti hakkındaki bazı hadislerde Hz. Peygamber (asm);

- Kur'an’da en büyük ayetin Ayetü’l-kürsî olduğunu (Müslim, Müsafirin, 258),
- Yatağına girerken onu okuyan kimseyi Allah’ın koruyacağını ve şeytanın ona yaklaşamayacağını (Buhari, Vekalet, 10),
- Bu ayetin içinde Allah’ın en yüce isminin bulunduğunu (Müsned, 6/461),
- Ve Kur'an ayetlerinin efendisi olduğunu (Tirmizî, Fezailü’l-Kur'an, 2) haber vermiştir.

Rivayet tefsirlerinde yer alan bazı hadislerde de Ayetü’l-kürsî’yi okuyana Allah’ın hemen bir melek göndereceği, ertesi güne kadar bu meleğin onun iyiliklerini yazacağı ve kötülüklerini sileceği, farz namazların arkasından onu okuyanın da öldüğü zaman cennete gireceği ifade edilmiştir.

Bu hadislerde işaret edilen fazileti sebebiyledir ki Ayetü’l-kürsî namazların sonunda genellikle okunan bir ayettir. Aynı inançla namaz dışında da sık sık okunan ayetler arasında yer alır.

Ayetü’l-kürsî

اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌؕ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِؕ مَنْ ذَا الَّذٖي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِهٖؕ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْدٖيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْۚ وَلَا يُحٖيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهٖٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظٖيمُ

"Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil ard. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. Ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm."

"Allah, ondan başka hiçbir ilah yoktur; o, hayydir, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi onundur. İzni olmadan onun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Ona hiçbir şey gizli kalmaz.) Onun bildirdiklerinin dışında insanlar onun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. Onun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür."