Çocuğu ölünce Peygamberimiz neden ağlamıştır?

Soru Detayı

- Peygamberimiz çocuğu ölünce neden ağlamıştır, imanı en yüksek onun olduğu halde ağlamasının hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Peygamber (asm) Efendimizin gözlerinden sessiz sessiz merhamet damlaları dökülmüştür.

İlgili konudaki şu rivayetlerde bu hikmeti anlayabiliriz:

Hz. Enes’in aktardığı rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, oğlu İbrahim’in vefatının ardından ağlamıştır. Bunu gören Abdurrahman b. Avf “Ya Resulallah sen de mi ağlıyorsun?” deyince, Efendimiz:

"Ey Avf oğlu! Gözyaşı rahmettir. Evet, göz ağlar, kalp üzülür, fakat Rabbimizin razı olmayacağı söz söylemeyiz. Ey İbrahim! ‘Şüphesiz biz senin firakından dolayı üzülüyoruz.’ dedi." (Buhârî, h. no: 1303, Müslim, h. no: 2315)

Başka bir rivayette ise, “Benim bu ağlamam, şefkatin eseridir, acımadan ibarettir. Merhamet etmeyene, merhamet edilmez!" buyurmuştur. (ibn Sad, Tabakat, 1/138.)

Demek ki ağlamak merhametin ve şefkatin eseridir.

Ayrıca her hâliyle örnek olan Efendimizin (asm) bu durumu, ümmeti için de bir örnektir. Ağlamak merhametten olmalı ve göz yaşları sessiz sessiz dökülmeli.