Çocuğumun kalbine namaz sevgisini nasıl ekebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuklar anne-babalarını örnek alarak büyür ve anne-babalarından gördüklerini yapma eğiliminde olurlar.

Anne-baba ve evde yaşayan diğer aile bireyleri, namaz vakti girmeden abdest alıp namaza hazır olmalılar, namaz vakti girince ilk işleri namaz kılmak olmalı, namazı gereği gibi son derece dikkatli, titiz ve sünnete uygun kılmalılar.

Bundan dolayı namaz kılarken çocuğun bütün bunları görebilmesi için çocuğun bulunduğu ortamlar tercih edilebilir. Örneğin çocuğun göz ucuyla namaz kılarken sizi izlemesi, namazın önemini anlamasına ve namaza karşı bir sevgi beslemesine yardımcı olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, en büyük ve en güzel tebliğ; yaşamaktır, beden ve hâl dilidir, rol model olmaktır.

Bu sürece ek olarak çocuğa onların yaşlarına uygun ve anlayacağı şekilde neden namaz kıldığımızı, namaz kılmanın ruha iyi geldiğini, Allah (c.c) hoşnut olacağı şeyler yapmanın bize ne gibi faydalar sağlayacağı anlatılabilir.

Fakat bunu yaparken namaz kılmazsak Allah’ın bizi cezalandıracağı, bizi cehenneme atacağı gibi şeyler söylenmemelidir. Bu örnekler çocuğun ruh dünyasından olumsuz duygular uyandırabilir ve çocuğun namaz ibadetine karşı bir sevgi duymasını zorlaştırabilir.

Anlatımlarınıza ek olarak çocuğa namaz ile ilgili çizgi filmler ve hikayeler anlatılıp, çocuğu bu şekilde de destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun sizinle birlikte namaz kılmasını isteyebilirsiniz, fakat bunda da zorlamamalısınız, çocuğa her namaz kıldığınızda birlikte namaz kılalım diye bir teklifte bulunabilirsiniz, eğer çocuk kabul etmiyorsa, zorlamamalı ve buna olumsuz bir tepki vermemelisiniz.

Çocuğunuz sizinle birlikte namaz kıldığında da ona küçük ödüller vererek namaz kılmaya daha fazla teşvik edebilirsiniz. Bu zamanla çocuğun namaz ibadetine ısınmasını sağlayacaktır, fakat bu süreç uzun bir süreçtir.

Peygamber Efendimiz (asm), Medine toplumunda yaşayan çocuklar için 7 yaşında başlayıp 10 yaşına kadar devam eden “dört senelik” bir süre zarfında, çocuğa namaz sevgisi kazandırın diye tavsiyede bulunmuş.

Bu süreçte çocuğa baskı yapmak olumsuz sonuçlar doğurabilir, bu yüzden anne ve babanın bu eğitimi verirken çok sabırlı olması gerekir.