Çocuk sahibi olmanın mantıklı nedenleri var mı?

Soru Detayı

- Çocuk sahibi olmak için sağlam mantıklı nedenler söyler misiniz?
- Neden çocuklar olmalıdır; ne için?
- Neslin artması gerekli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, neslin artması ve devam etmesi gerekli.

Bir fabrikanın ürün vermesi o fabrikanın devam etmesi için gerekli olduğu gibi, bir ağacın meyve vermesi de o ağacın devam etmesi için gereklidir. Yoksa o fabrika yıkılır, o ağaç kesilir.

İnsan da evren fabrikasının en güzel ürünü ve evren ağacının en mükemmel şuurlu meyvesidir. Elbette bu ürün ve bu nesil devam etmeli. Yoksa…

Ayrıca, çocuk sahibi olmak, İslam’a göre evliliğin temel amaçlarından birisidir. Çünkü dinin ve ahlakın en güzel taşıyıcıları, aile içinde büyüyen çocuklardır.

Anne-babalar hâl ve hareketleri ile söz ve nasihatleri ile çocuklara rol model olur ve dini değerlerin bir sonraki nesle aktarılmasını sağlarlar.

Peygamber (asm) Efendimiz, “Evleniniz, çoğalınız, ben yarın kıyamette sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim” diyerek, bir başka açıdan nesli çoğalmasını tavsiye etmiştir. (bk. Beyhakî, 7/81)

Bunun yanında, çocuk sahibi olmak vatanımıza ve milletimize karşı bir sorumluluğumuzdur.

Çünkü milli ve kültürel değerlerimizin de en sağlıklı taşıyıcıları yine çocuklarımızdır. Milli değerlerimize sahip çıkacak yeni nesiller yetiştirmek bu vatana borcumuzdur. Bugün genç nüfusu azalan milletler, çocuk sayısını artırmak için anne-babalara çok büyük maddi imkânlar sağlıyorlar.

Çocuk sahibi olmanın psikolojik ve sosyal faydaları da var.

İnsanları yaşatan emeldir, öldüren yeistir. Hedefi ve emelleri olan insanın enerjisi daha yüksektir. Kişinin, okul, kariyer, evlilik gibi hedefleri biter, ama çocuk ve onun geleceğine yönelik beklentileri hiç bitmez.

Dolayısıyla çocuk, insanı hayata bağlayan bağlarını güçlendirir, boşluktan kurtarır. Ölünceye kadar hedefleri hiç bitmez. Aksi hâlde, erken yaşlarda boşluk hissi yaşayarak hayattan çekilme başlayabilir.

İnsanı manevi olarak rahatlatan en güzel şeylerden birisi de çocuk sevmektir. Bu sevgiden mahrum kalanlar, ihtiyaçlarının bir kısmını kedi ve köpekle gidermeye çalışıyorlar.

Yaşlılıkta kişiye maddi bir menfaat beklemeden, koşarak yardım edecek kişi evladıdır.

Anne-babanın da hiç tereddüt etmeden yardıma çağıracağı kişi, yine evladıdır.

Çocuğu olmayanlar, yaşlılıklarında sürekli olarak “sahipsizlik” duygusunu yaşamaktadırlar. Sürekli kaygılı bir ruh hâli içinde hayatlarını devam ettirmektedirler.

En önemlisi, Allah’ın izniyle çocuk sahibi olarak, fâni ve ölümlü alemden, ebedi ve sonsuz cennet alemine insan yetiştirmek ve orada aile hayatının devamını sağlamaktır.

Bu bile tek başına, çocuk sahibi olmak için yeterlidir. Çünkü bu âlemde bize verilen her duygunun en alası cennete devam edecektir. Bu nedenle burada aile olmak, cennette de aile olarak devam etmeye vesile olacaktır.

Daha ne olsun ki...