"Çok türlü kaygılanmalar, çok türlü hastalıklar getirir." hadisini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Hastalık Allah'tan gelen bir şey değil mi?

- İnsan aciz bir varlık olmasına rağmen, kendi hastalığını nasıl kendisi yaratabilir? Yaratma ancak Allah'a mahsustur...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu anlamda bir hadis rivayeti vardır. (bk. Önder Çağıran, Tıbbi Nebevi, 1. Baskı, Boğaziçi Yayınları, İstanbul 1996)

Tıp ilmi şunu kesin olarak tespit etmiştir ki, -genel prensip olarak- aşırı kaygılar insanı strese sokar, şizofreniye kadar götürebilir. Sigara içmek kansere neden olup ölüme kadar götürür. Aşırı alkol almak mideyi ve beyni tahrip eder.

Kaygıların hastalığa sebep olmasını, bu hastalığın insan tarafından yaratılması olarak anlamayı gerektiren hiçbir neden, hiçbir münasebet yoktur.

Bu imtihan dünyasından, hikmetin gereği olarak işler, sebepler perdesinde yürütülür. Kaygılar da hastalığın bir sebebidir. Hiçbir sebep yaratıcı olmadığı gibi, hiçbir insan da kendi fiilinin yaratıcısı değildir.

Şu var ki, hastalıkların önemli bir kısmı yanlış metottan, fıtrat kanunlarına uymamaktan, su-i istimallerden kaynaklanır. İntihar eden, kendisi ölümüne sebebiyet vermiş olur. Fakat ölümü yaratan, gerçekleştiren Allah’tır.