Cuma namazının vakti ne zamandır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazının vakti, aynen öğle namazının vaktidir. Cuma namazını kılabilmek için öğle vakti devam etmek üzere olmalıdır. Bu vakit çıktı mı, artık cuma namazını kılmak veya kaza etmek caiz olmaz. O günün öğle namazı da kılınmamış ise, yalnız onu kaza etmek gerekir.

Daha cuma namazı kılınmakta iken vakit çıkacak olsa, yeniden öğle namazını kaza olarak kılmak gerekir. (bk. Ö. Nasuhi Bilmen, İslam İlmihali)