Ders çalışmak ibadet mi?

Soru Detayı

- Üniversite sınavına (YKS) hazırlanırken gördüğümüz konuları, dersleri vs çalışmak ibadet sayılır mı?
- Bunu sorma sebebim okuyup ne olacaksın, Üniversite okumak boş, diyen insanların olmasından kaynaklı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müminler öncelikle Allah’a iman ve ibadet etmekle sorumludurlar. Günlük ibadetlerini yerine getiren bir insanın, diğer işleri de inşallah ibadet hükmüne geçer.

Burada önemli olan, yaptığı işlerinde sadece dünya keyfini değil de Allah’ın rızasını kazanmayı da niyet etsin. Mesela, ilim tahsil ederek Allah’ı daha iyi tanımak, onun dinine hizmet etmek, insanlara yardım etmek niyeti, insanın bu ulaşmak için verdiği çabayı nafile ibadete çevirir.

“Okuyup ne olacaksın, üniversite okumak boş.” diyen insanların maksadı, muhtemelen üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulama zorluğuna dikkat çekmektir. Yoksa “ilim tahsil etmenin bir anlamı yoktur” demek değildir.

Diğer taraftan ilim tahsil etmek illa da memur olmak için değildir. Elbette isteyen memur da olabilir, ancak ilmin kendisi güzeldir, ve bu ilmi öğrenmek için de tahsil hayatı gerekli olabilir.

Eğer sadece meslek edinmek isteniyorsa, üniversite okumadan da meslek edinmek mümkündür. Bu konuda insanlar haklıdırlar. Mesela, günümüzde yüz binlerce boşta gezen üniversite mezunu var, ama hâlâ gerçek anlamda zanaatkâr sıkıntısı yaşıyoruz. Daha ileride bu sıkıntı daha çok yaşanacaktır.

Özetle, namaz başta olmak üzere ibadetlerini yerine getiren bir kişinin, her helal ve mubah işi ibadet olabilir. Bir mümin, bu şuur ve bilinçle hareket eder.