Derse girmeyen öğrenci kul hakkına girmiş olur mu?

Soru Detayı

- Kovid 19 nedeniyle bildiğiniz gibi dersler uzaktan eğitim oluyor, bugün dersimiz vardı, hocamız dersine girmeyenlere hakkını helal etmediğini söyledi.
- Ama derse girme zorunluluğu var mı ki derse girsem kendime, girmesem kendi zararıma değil mi ve ben o zaman uyuyordum ve o zaman ders olduğunu bilmiyordum, benim için geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uyuyup kalan ve bu yüzden namazın vaktini geçiren kişi bile sorumlu, günahkâr olmuyor, hadiste “uyanınca hemen kılsın” buyuruluyor.

Uykuda olduğu için ders saatini atlatan öğrenci de eğer başka türlü telafi imkanı bulamazsa kendi zarar eder, öğretmene bir zararı olmaz, öğretmenin “hakkımı helal etmem” demesi de tartışma götürür; çünkü öğretmen, öğrenciler katılsın katılmasın dersini yapıyor ve hakkını (ücretini) alıyor.

Geriye öğretmene saygı kalır; işte bunun için ciddi bir mazereti olmayan öğrenci, öğretmenin isteğini yerine getirmelidir; ancak ders dinleme isteğini yerine getirmeyen öğrenci -eğer bu ders, zorunlu olan İslam bilgisi değilse, katılmadığı için bu bilgiden mahrum olmamışsa- günah işlemiş olmaz.