Devlete ait kamu katılım bankalarına faiz karışıyor mu?

Soru Detayı

- Katılım bankalarından kredi kullanmaya genel olarak ulema ve diyanet cevaz vermekle birlikte şuan kamu bankaları da katılım bankası kurmaya başladılar. örneğin ziraatkatılım bankası faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. bankanın sermaye yapısında %99 ziraatbankası yazmaktadır.
- Faizden para kazanan bir bankanın koyduğu semaye ile helal katılım bankacılığı yapılabilir mi, buradan kullanacağımız krediler islami olarak uygunmudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ziraat katılımın kuruluş sermayesi hazineden kondu.

Bu sermayenin işletilmesi, katılım bankaları kurallarına göre oluyor. Ziraat Katılım da işlemlerini şer'i danışmanlarından aldığı fetvalara göre yürütüyor.