Diğer inanç şekillerinin resmedildiği oyunlar günah mı?

Soru Detayı

- Avrupa’nın ve diğer inanç şekillerinin resmedildiği oyunların tek başına alınması ve oynanması mekruh olsa, bunun tahrimen mi tenzihen mi olması beklenir? Öğrenmek istediğim hükmü değil sadece dinimizin hangi seviyede baktığını anlamak istiyorum.

- Günlük sorumlulukların yapılmasını engellemediğini, kumar veya müstehcenlik gibi her türlü haram olanları içermediğini ve yanlışları benimseme olmadığını varsaydığımızda; mekruhlar da hoş görülmediği için benzetme yaparsak bu tür oyunlar için ortada tenzihen seviyede mi yoksa tahrimen gibi alıp oynanması günah olan ve tövbe gerektiren seviyede bir durum mu vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diğer inanç şekilleri resmedilsin edilmesin, bütün bilgisayar oyunları zararlıdır.

Bir kısmında gizli dini ve ideolojik telkinler vardır, diğer kısmı ise insanın en değerli varlığı olan ömrünü (zamanını) israf etmesine sebep olmaktadır. Giderek bağımlılık yapmakta, insanı hasta etmektedir.

En masum bir oyunu bağımlı olmadan oynamak bile boşa vakit harcamak olduğundan mekruh olur. Mekruhun tahrimi veya tenzihi olması zarara, harama yakınlığa bağlıdır.