Din denilen olgu bir gün yok mu olacak? İnsan mı tanrıyı yarattı, tanrı mı insanı?

Soru Detayı

Benim bir arkadaşım var. Kendisi şöyle diyor:
- Tanrı bu kadar merhametli ise, bunca ölen insan okyanus vs. neden hâlâ var. Aslında bunun cevabı açık. Elimden geldiğince anlattım ama sürekli farklı yerlerden bir şey çıkardı. Mesela, din denilen olgu bir gün yok olacaktır diyor.
- Şu an yaşanan İslamiyet değil. Ve böylece gün gelecek tamamen bitecektir diyor. Her şeyin doğup büyüyüp öldüğü gibi tıpkı.. Hem de bunu insanlar yapıyorlar bizzat kendilerine göre yorumlayarak diyor.
- Ve şu da var insan mı tanrıyı yarattı, Tanrı mı insanı.. O insanın tanrıyı yarattığını söylüyor çünkü sen tek tanrıya bir başkası çok tanrıya inanıyorsa bu insanın kafasında yarattığı bir şeydir diyor.
- En önemlisi de Kur'an da emir ile hitap ediliyor sen sevdiğin birine emreder misin diyor bunca kural vs. Eleştiriyor.
- Bunlarla ilgili bir açıklama rica ediyorum sizden.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İnsanlardaki "merhamet" algısı neden var?
- Neden "merhamet" adlı bir kavramımız var?
- Her şey neden doğup büyüyüp ölüyor?

Bu ve benzeri doğuştan gelme donanımlarımız doğada insana özgüdür.

Dolayısıyla "iyilik", "merhamet", "doğruluk" gibi evrensel insani kavramlar, açık bir biçimde doğadaki diğer canlılar içinde insana özgü bir ruhsal yaratımı gösterir.

- Tanrı kavramını insanlar yarattı ise, "insan" ve "yaratma" kavramlarını kim yarattı?

Bugün bile bu kavramların duyumsanışını net bir ifade ile tanımlamaktan uzağız.

Tek tanrı düşüncesi, çok tanrının teke indirgenmesi değildir. Vahidiyet ve ehadiyet sayısal teklik değil, benzeşlik ve özdeşliğin olanaksız olduğu bir tekillik durumunu ifade eder.

Bu ise insanın yaratma gücünü birakın, düşünce gücünün bile kapsamı dışındadır.

Ancak sayısal teklik ve çokluk düşünce üretimi olduğu için batıldır.

Emir kipi ile sevgi duygusu arasında ilişki kurmak çok basittir. Biz, anlayışı bize göre geri olan çocuklara da emrediriz. Bu, onları sevdiğimiz içindir. Çünkü muhatap henüz konunun ciddiyetini algılamaktan uzaktır.

Bu durum, gökteki güneşin aslında orada olmadığını bizim onu orada varsaydığımızı veya bize özel bir algılamadan başka bir şey olmadığını söyleyen bir tür psikoz durumundan ibarettir.