Dinden çıkan hasta adam neden öldürülmedi?

Soru Detayı

- Bu iki hadisi nasıl değerlendiriyoruz?
- Buharî’nin naklettiğine göre. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e köyden bedevî bir insan geldi. Müslüman oldu. Sonra Müslümanlık içine oturmadı, İslam’dan vazgeçti. Hasta olduğunu bahane ederek Peygamberimizden müsaade istedi. Efendimiz onun Medine’den ayrılmasını arzulamadı. Ancak müsaade isteyince de kırgınlığını ifade etmek için: “Medine, kirini pasını atan, iyisini tutan bir körük gibidir.” buyurdu.
- Eğer mürtedin öldürülmesi gerekiyorsa, basit bir sebepten dolayı dinden çıkan bu bedevî neden öldürülmemiştir? Bu, -haşa ve kella- iki hadisin çeliştiğini mi gösterir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. (Birinci ihtimal) Bu kişi Müslüman oldum demiştir, ama gerçek (muteber) mahiyette Müslüman olmamıştır, Peygamber (asm) Efendimiz de bunu bildiği için, onun Müslüman oluşunu da vazgeçmesini de ciddiye almamıştır, ama böyle bir kötü örneğin, İslam şehri (erdemli şehir) Medine’de kalmasını da uygun görmemiştir.

2. “Mürted, düşman safına katılıp Müslümanlara karşı savaş ve mücadele edecekse idam edilir, bu ihtimal yok veya zayıfsa idam edilmez.” hükmüyle de amel edilebileceğine bir işaret olabilir.